Mapa stránek   
Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy Jihomoravské dětské léčebny, p.o. Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy
O násJak zajistit pobyt

Aktuálně

Píšete o násPočasí

Počasí Ostrov u Macochy - Slunečno.cz
QR kód


O nás

netopyr

Dětská léčebna se speleoterapií se nachází v severní části Moravského krasu, v Ostrově u Macochy. Je jednou ze tří součástí příspěvkové organizace Jihomoravské dětské léčebny, která má sídlo v Křetíně, a jejímž zřizovatelem je Jihomoravský kraj. Její specifikum je klimatická léčebná metoda zvaná speleoterapie. Již více než 35 let významně snižuje nemocnost dětem s chronickým onemocněním dýchacích cest. Nejčastějšími pacienty jsou děti s asthma bronchiale, recidivujícími chorobami horních a dolních dýchacích cest, pollinozou, alergickou rýmou, atopickým ekzémem, či po operacích na dýchacích cestách - např. adenoidektomii. Od konce roku 2015 se stala prvním pracovištěm následné péče v ČR s unikátní přístrojovou technikou Bemer, kterou využívá k posílení účinků speleoterapie a k léčbě dětských pacientů.

o nás

netopyr

Hlavní pavilon, přestože byl postaven v komunistické éře a v tzv. Akci Z jako pouze provizorní budova, stojí a slouží nám dodnes. Intenzivně usilujeme o budovu novou, která by lépe vyhovovala zvětšujícím se prostorovým, hygienickým i všem dalším potřebám. Navíc stará budova, byť vypadá po opravách velmi pěkně, vyžaduje každoročně velké náklady na údržbu. Současná kapacita budovy je 42 lůžek, tyto možnosti však dalece převyšuje poptávka.

o nás o nás o nás

netopyr

Budova pro maminky s dětmi byla v roce 2016 nově zrekonstruovaná a rozšířená na 7 pokojů s vlastním sociálním zařízením. Je určena především pro naše nejmenší začínající se speleoterapií – děti od 4 do 6 let. Na rekonstrukci nám významně přispěl náš zřizovatel - Jihomoravský kraj. Ubytování pro maminky s dětmi mladšími 6 let říkáme Havaj, toto označení symbolizuje útulné soukromí pro ubytované pacienty i jejich dospělý doprovod. K dispozici je celkem 19 lůžek.

o nás o nás o nás o nás o nás

jeskyne

Císařská jeskyně
Unikátní, výzkumy prověřené jeskynní prostředí vhodné ke speleoterapii dětských pacientů v ČR. Koncem roku 1992 uspořádala Česká televize pro Dětskou léčebnu se speleoterapií jeden ze svých dobročinných Adventních koncertů, jehož výtěžek se stal základním kapitálem pro projektové a stavební práce zamýšlené úpravy Císařské jeskyně, která byla dokončena v květnu 1997. Díky obhájeným závěrům výzkumné studie prováděné v 80tých letech minulého století se stala speleoterapie oficiální doplňkovou léčbou pro děti s asthma bronchiale. Za rok se v prakticky bezprašném a sterilním prostředí rychle regenerující jeskyně vystřídá na 650 pacientů, kterým podstatně měníme kvalitu jejich života.

o nás

Speleoterapie:

  • je zvláštní klimatická léčebná metoda, která jako přírodní zdroj využívá klima v jeskyni
  • její hlavní, imunomodulační účinek příznivě ovlivňuje jak stavy se sníženou imunitou, tak i alergická onemocnění
  • správně aplikovaná speleoterapie zvyšuje odolnost, a to jak v oblasti imunity nespecifické, tak i imunity specifické
  • doplňuje komplexní léčbu indikovaných pacientů v dlouhodobém léčebném plánu stanoveném jejich ošetřujícím lékařem; nenahrazuje léčbu medikamenty, avšak svými účinky umožňuje snížení medikamentózní léčby na minimum a v některých případech lze i léky vynechat. Není zázračnou léčebnou metodou, proto nelze očekávat úplné vyléčení astma, jak je někdy mylně interpretováno v médiích, ani nepatří mezi metody alternativní medicíny, jak je jí někdy podsouváno.
Speleoterapie v našem pojetí představuje ucelený komplex léčebných metod:
  1. pobyt v jeskyni je pouze jednou součástí. Další stejně významné léčebné faktory jsou:
  2. odborná rehabilitace
  3. rekondiční programy
  4. reedukační programy
  5. výchova a psychoterapie

o nás o nás

Výsledkem je potom klimatická léčebná metoda, podobná klasické klimatoterapii, která jako přírodní zdroj využívá přímý vliv expozice jeskynním mikroklimatem.

Jeskynní trénink pacienti absolvují každý všední den dle zdravotního stavu, který prověří před nástupem ke speleoterapii lékař, a zahrnuje 1,5 hodiny rehabilitační jednotky a aktivního tréninku včetně námahových testů kontrolovaných přístroji Spirodoc - pozátěžová spirometrie, kterou odebíráme v jeskynní téměř 100% vlhkosti. Další 1,5 hodiny proběhne v ležné části v jeskyni, kdy při čtení pohádkového textu děti odpočívají a spí.

K posílení účinků speleoterapie a k léčbě i prevenci specifických obtíží každého našeho pacienta jsme od roku 2016 získali přístroje BEMER frekvenční terapie, která urychluje regeneraci, prokrvuje a okysličuje chronicky zasažený organismus. Využíváme ji jak k celotělové aplikaci, tak bodovému řešení drobných úrazů nebo pooperačních stavů. Nezanedbatelná je i složka světelné Bemer terapie, kterou používáme při komplexním řešení acne či atopického ekzému. U doprovodu dětí lze využít též kosmetického efektu tohoto přístroje - např. jizvy, strie, cellulitis.

o nás o nás

postacička

Hřiště
V areálu dětské léčebny máme dvě oplocená hřiště. První, basketbalové, bylo vybudováno za pomoci Nadace Lvíče a jejího lídra, známého herce a politika Vítězslava Jandáka, a bylo slavnostně otevřeno v červenci roku 2002. Druhé, víceúčelové hřiště bylo vybudováno následně. Slouží k večernímu programu po speleoterapii, olympiádě, výchovným programům během pobytu.

o nás o nás

Plán nové léčebny
Získáním dotace na projekt nové budovy, která by se nacházela na pozemku nad Císařskou jeskyní, se otevírá nová bezpečná možnost, jak zkvalitnit ubytování pro všechny zájemce o speleoterapii. Lůžková část bude navýšena především o pokoje pro děti s doprovodem. O léčbu dětí do 6 let je stále vysoký zájem. Díky výbornému umístění v blízkosti samotné Císařské jeskyně by pak naši pacienti nemuseli do Císařské jeskyně docházet cestou frekventované silnice. Nová léčebna by jako komplex pojímala na jedno místo také ZŠ při dětské léčebně se speleoterapií a jídelnu. Do těchto míst naši pacienti nyní dochází - sice krátce, ale mimo areál léčebny.

O nás

Klienti/pacienti

Lékaři

Ostatní
        Spolehlivá firma - živé firmy.cz
© 2012 - 2020    Poslední aktualizace: 1. 9. 2020 www.detskelecebny.cz/ostrov/ Prohlášení o přístupnosti